Звукова культура мовлення

Чи часто звертаєте ви увагу на те, як розмовляєте? Не що ви говорите, а саме ЯК? Інтонація, сила голосу, емоційний відтінок, темп, виразність. Зазвичай, такий усвідомлений контроль відбувається на важливих подіях: виступи, привітання, декларування літературних творів, оголошення тощо. А чи часто ми себе контролюємо в повсякденному житті? На роботі, у розмові із друзями, під час спілкування із дитиною? Зупиніться і подумайте. Спробуйте поглянути на себе зі сторони. Можливо, ви почуєте пришвидшений темп мовлення, крик, сумбурні незакінчені фрази чи намагання перейти на дитячу мову, так зване «сюсюкання». Подумайте…Було таке?

Тоді не дивуйтеся, що дитина з часом буде себе поводити аналогічно: кричати, ковтати слова, говорити нечітко…Чи хотілося б вам цього? Якщо ні, тоді подальший текст саме для вас.

Сім’я формує дитину, її особистість, і її мовлення, зокрема. Найближче оточення – це те дзеркало, у якому дітлахи відображаються у всьому. В поведінці, думках, звичках. Ви ставите до дитини певні вимоги? Поставте їх спочатку собі. Батьки для дітей є потужним авторитетом, вони намагаються копіювати вас у всьому: діях, вчинках, словах. Те ЯК ви говорите знаходить відображення у ваших дітях. У мене була клієнтка, яка жалілася на гіперактивність хлопчика та його пришвидшене мовлення, хоча у самої вилітало сто слів за секунду. А й дивно, чому це він такий гіперактивний?

Звичайно, мовлення дітлахів не стає ідеальним одразу, як за помахом чарівної палички. От настало три рочки, помахали паличкою і все, дитина чисто і гарно розмовляє. Ні, це надзвичайно складний і довгий процес, під час якого малечі надзвичайно важлива ваша адекватна допомога.

Якщо малюк у два з половиною роки говорить не «риба», а «іба», то це не через те, що він не розуміє слова «риба», а через те, що його артикуляційний апарат ще не готовий то такого складного звука, як [Р]. Він чудово розуміє, що це саме «риба», а ще він може чудово зрозуміти, що «для чого зайвий раз напружуватися, якщо тебе і так всі розуміють, а тим паче, що говорять із тобою на одній мові». «Іба» так «іба».

Розглянемо які варіанти порушень звуковимови можуть бути у дітей, і які з них є нормою, а за яких необхідно звернутися до логопеда на консультацію.

До трьох років абсолютно нормальним явищем є пропуск звуків. Найчастіше дитина пропускає самі ті звуки, яких у неї ще не має, зазвичай це [Р], [Л], [С], [З], [Ш], [Ж] тощо

Протягом дошкільного віку часто спостерігаються заміни одних звуків на інші. Наприклад, звуки [К] чи [Г] можуть змінюватися на [Т] чи [Д] (кіт-тіт, голова-долова). Дуже часто Р замінюється на звуки [Л] та [Й] тощо.

Головне, що важливо пам’ятати при таких замінах: чим довше дитина буде вимовляти неправильно – тим краще самий такий варіант у неї запам’ятається. Саме тому потрібно постійно виправляти малюка, наголошувати на правильній вимові та артикуляції звуків, зокрема якщо мова йде про легкі звуки ([К], [Г], [Х]).

Ще один фактор, що призводить до погіршеної звуковимови – це заміна зубів. У 6-7 років діти починають шепелявити і це не є чимось дуже страшним. Потрібно просто почекати нові зубки.

А от навчати правильному мовленнєвому диханню варто ще з раннього віку. Мильні бульбашки, кульбабки, пір’їнки – це все чудовий матеріал для навчання. Правильне дихання – це чудова профілактика заїкання.

Отож, підсумуємо.

РОЗПОЧИНАЄМО З СЕБЕ!

По-друге, не потрібно заважати мовленню дитини розвиватися, а по-третє, потрібно всіляко йому допомагати.

І допомога, як ви уже зрозуміли, заключається, у показі правильного чистого, виразного та зрозумілого мовлення, а також за допомогою різноманітних ігор.Через пришвидшений темп мовлення батьків дитина може навіть почати заїкатися. Тому дуже важливо вмикати не лише почуття у розмовах із малюком, але і розум. Розуміти та усвідомлювати ЩО і ЯК ви хочете донести своєму малюку.

Підбірку ігор для розвитку  правильного дихання, мовленнєвого слуху, чіткої дикції можна скачати ТУТ


Текст Олена Славінська ©
Фото Максим Семенюк ©

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *