Сенсорний досвід накопичується за рахунок рецепторів.

Рецептори є зовнішні та внутрішні. До зовнішніх відносять такі види рецепторів як: слуховий, зоровий, смаковий, дотиковий, нюховий.

Внутрішні рецептори сприймають інформацію від внутрішніх органів. До них відносяться такі види рецепторів як: рецептори внутрішніх органів, опорно-рухового апарату. Отже, в цій зоні мають розміщуватися предмети, що розвивають органи чуття.

Для розвитку зору дитині буде корисно мати іграшки різних розмірів (великі та маленькі), різнокольорові лото, кольорові таблички, геометричні сортери, геометричні фігури.

Для розвитку нюху можна використовувати коробочки з-під кіндер сюрпризів. Візьміть одну краплю ефірної олії м’яти, лаванди, лимона тощо на ватку та сховайте у коробочку. Навчальний матеріал готовий. Але найкращим сенсорним матеріалом для розвитку нюху володіють кухня та природа. Скільки  різноманітних запахів можна почути під час готування їжі та її споживання. Акцентуйте увагу малюка на них, розповідайте що і який запах має. На вулиці, гуляючи, нюхайте квіточки, повітря після дощу, лісове повітря.

Для розвитку слуху слугують різноманітні музичні інструменти.

Дуже легко зробити шумові циліндри, знову ж таки використовуючи коробочки з-під кіндер сюрпризу. Покласти у них, наприклад, крупу, всілякі дзвінкі предмети, нехай малюк грається. Можна зробити їх парними та шукати однакові. Окрім того, загострюйте слухову увагу малюка в побуті та під час прогулянок на вулиці. Слухайте співи пташок, гавкіт собак, музику. Зокрема, вченими доведено, що малюки дуже люблять слухати класичну музику, тому, коли малюк грається, можна вмикати фоново музику.

Для розвитку дотикових відчуттів у сенсорній зоні варто розмістити шматочки тканини різної текстури, іграшки з різного матеріалу, м’ячики з колючками, прищіпки, книжки з тканини.

Для розвитку смаку малюкові можна пропонувати контрастні за смаковими відчуттями продукти, наприклад, лимон та банан. Саме на таких контрастах і з вашим поясненням малюкові буде легше зрозуміти що таке кислий, а що таке солодкий.

Надзвичайно важливе значення має розвиток вестибулярного апарату. Створюйте малюку різноманітні перешкоди, частіше підкидайте його. В ідеалі було б чудово вдома мати міні спортивний комплекс чи хоча б шведську стінку, але завжди можна знайти альтернативу:)

Ви могли помітити, що граючись із однією іграшкою, наприклад, з пірамідкою, малюк знайомиться не тільки з поняттям великий-маленький, але і з кольорами. Кільця на пірамідці можуть мати різну форму – тим самим забезпечуючи також розвиток тактильних відчуттів. Ігри мають комплексний характер. Зону сенсорного розвитку вдома важко окремо виділити, тому вона є  скрізь і під час виконання будь-якого виду заняття.


Текст Олена Славінська ©
Фото Максим Семенюк ©

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *