Ми пізнаємо світ за допомогою сенсорних систем нашого організму. Їх є сім.

  1. Слухова. Подразник – звук.
  2. Зорова. Подразник – світло.
  3. Смакова. Подразник – смак.
  4. Нюхова. Подразник – запах.
  5. Вестибулярна. Подразник – гравітація.
  6. Сомато-сенсорна система. Якщо перекласти українською цю назву, вийде «система тілесної чутливості» (тактильні відчуття, термо відчуття, больові відчуття)

Дотики ми сприймаємо за допомогою рецепторів, які розташованих по всьому тілу. Проте найбільше їх знаходиться на кінчиках пальців руки, на язиці, долонях.

Для того, щоб збагачувати сенсорний досвід малюка потрібно з ним гратися, а для цього в нагоді можуть стати спеціальні сенсорні іграшки. Не лякайтеся, що їх потрібно купувати за шалені гроші. Насправді найкращий розвиваючий матеріал можна зробити самостійно, використовуючи підручні речі.

Наприклад, з-під основи для скотчу може вийти такий собі «восьминіжка». Ця іграшка підійде навіть 3-місячним карапузам. Якщо розташувати її на рівні очей, то малюк сконцентрує на ній свій погляд, а яскраві стрічки розвиватимуть зорове сприйняття. Малеча із задоволенням буде ловити стрічки ручками – а це вже і тактильний досвід, особливо якщо зробити їх із різного матеріалу. На кінчиках кожної можна також пришити намистинки чи будь-які безпечні речі.

Або ж за лічені хвилини можна сплести ось такого текстильного восьминіжку із будь-яким наповнювачем.

Якщо малюк виріс зі старих шкарпеток то є сенс дати їм нове життя, наприклад, у вигляді гусениці. Іграшка робиться за 5 хвилин. Для цього вам потрібна шкарпетка та наповнювач. У якості наповнювача підійте як і вата, так і крупи: горох, кукурудза, ячка тощо. Насипаємо крупу, оформлюємо гусеничку і граємося з малюком. Маленькі пальчики, перебираючи іграшку будуть збагачуватися новими сенсорними відчуттями.

Повітряні кульки можуть бути не лише елементом свята, але і розвиваючих занять. Просто насипте у різну крупу і готово. Найменшим малюкам за допомогою таких кульок зручно робити пальчиковий масаж, а старші самі із задоволенням ними гратимуться. Для останніх можна ускладнити завдання: зробити парні кульки та шукати однакові.

Маєте намисто, яке давно вже не одягаєте? Зробіть із нього іграшку для дитини. Обкрутіть намистини тканиною і дайте малечі. Навіть найменші знайдуть що з нею робити, наприклад, гризти. Тому у даному випадку обирайте натуральні тканини.

Успішність розумового, фізичного, здорового розвитку дитини в значній мірі залежить від рівня сенсорного розвитку, тобто від того, наскільки дитина чує, бачить, відчуває навколишній світ.

Тому розвивайтеся та пізнавайте світ весело!


Фото та текст Олена Славінська ©

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *