Цією статтею я розпочинаю цикл дописів про те, як працює сучасна психотерапія. Можливо, це допоможе багатьом дізнатися – які люди ходять до психолога та чим їм може допомогти фахівець-практик.

Буду вдячна, якщо ви задаватимете мені запитання ТУТ

Або задавайте питання у мене в профілі на ФБ. Це допоможе мені більше уваги приділити темам, які вас цікавлять найбільше.

Ми бачимо, як щороку продається з кілька десятків книжок, друкуються тисячі статей з психології, які знаходять своїх читачів. Так,  читати то є цікаво та пізнавально. З книжок і статей ми дізнаємося, ЯК воно відбувається і ЩО робити.

Та якби читання про психологію приносило результат, то після першої ж проданої мотиваційної книги, решта вже не мали б жодного успіху.

Але теорія і практика – різні речі. Тому й існує така професія, як  фаховий психотерапевт.

Одним із перших вмінь сучасних психотерапевтів є робота з особливостями характеру, які заважають досягати успіху, і які ви хотіли б змінити. Зазвичай, всі хочуть успіху, але ніхто не хоче змінюватися сам))

Накриклад, перфекціонізм – проявляється у тому, що людина прагне до найвищої планки результату, і якщо її не досягає (а зазвичай ідеальних результатів не існує в природі), то оцінює себе і свої успіхи занизько.

Таким чином, у доволі успішних людей часто буває занижена самооцінка. Така людина буває регулярно незадоволена своїми досягненнями, хоча виконує свою роботу на достатньо високому рівні, а може навіть і найкраще серед інших.

Але в уяві перфекціоніста він є здатним на значно більші успіхи, які є просто неспівмірними із реальністю. Тобто ставить зависоку планку досягнень. Тому часто-густо він навіть не дає собі перепочити, не кажучи вже про якусь винагороду за завершене завдання.Перфекціоністу, як правило, дуже важко попросити підвищення зарплати, бо така людина вважає, що на високу зарплату треба «звернути гори».

Наприклад, візьмемо цифру, яка здається «великою», скажімо – 70 тис. грн на місяць. Перфекціоніст буде думати, що з цієї суми він може взяти хіба що половину або й десяту частину, бо на решту він буде змушений працювати без вихідних лише з перервою на сон.

Але всі ми чудово знаємо, що не від кількості завдань і не від часу, проведеного на роботі, роботодавець формує зарплатню. Що за ту саму роботу, скажімо, в Україні і у Європі платять зовсім різні суми. І що там, де платять більше, парадоксально – але робітника цінують більше і умови праці кращі. Бо така робота не для перфекціоністів, а для людей, які вміють себе цінувати, отже, і роботодавець також змушений їх цінувати.

Ну, але все це теорія. На практиці людина, що схильна до перфекціонізму, навряд чи скаржиться на цю свою особливість, бо не усвідомлює цього, а приходить до психолога тоді, коли страждає через перевтому, перенапруження або інші явні нервові порушення, які вже несила терпіти. Наприклад, поганий сон, стрес, регулярні сварки з колегами, депресія, головний біль або, наприклад, коліки в серці – за відсутності серцевих захворювань тощо.

Психолог досліджує психологічні причини, через які людина так погано почувається.

Наприклад, якщо людина змінює третю роботу і скаржиться, що її ніхто не цінує – причиною в кожної людини буде її індивідуальна особливість характеру чи поведінки. Перфекціонізм – одна з них. У кожної людини вона буде проявлятися по-своєму, тому не існує загальних порад, які допоможуть всім.

Тож психолог застосовує свою «валізку» інструментів впливу, відповідно до своїх знань та умінь із напрямків сучасної психотерапії.

Так психоаналіз звертається до дитинства і досвіду клієнта, гештальт – до усвідомлення, інтеграції та творчості, когнітивно-поведінкова терапія – допомагає змінити ставлення до ситуації та закріпити нові звички, арт-терапія – перетворює емоції та переживання у практичні результати, і так далі.

Можна прочитати сотні статей в журналах, книгах та в інтернеті, як-от, цю статтю, але результату на практиці це навряд чи принесе. Хіба що стане більш зрозумілим механізм виникнення цієї проблеми.

Для зміни ситуації потрібна практична робота. І починати її найкраще в парі зі фаховим психологом. Коли механізм змін на краще буде запущений, тоді людина зможе самостійно продовжити свій шлях. Практичні навички набувати найкраще за підтримки фахівця.

Так само ми вчимося писати або плавати. Навчитися самостійно можна, але для цього все одно потрібний практичний зразок. Психологи також навчаються завдяки практичним вправам. Хороший фахівець випробовує методи свого напрямку психотерапії на собі.

Так і я колись в парі з більш досвідченим психологом працювала над своїм перфекціонізмом – так, він у мене також був. І хоча недоліки у мене й далі є (все-таки я така ж жива людина, як і всі решта), я вмію їх усвідомлювати і здобувати персональні перемоги)).


Якщо ви бажаєте отримати психологічну консультацію звертайтесь безпосередньо до Вікторії.
Skype: viktoriatalan
e-mail: [email protected]
Профіль у ФБ: Вікторія Таланко
Канал Youtube: Viktoria Talanko


Текст та фото Вікторія Таланко ©

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *