Багато хто під час вагітності зіштовхується із такою проблемою, як підвищений тонус матки (гіпертонус матки). У лікарів на це питання різні точки зору. Одні одразу б’ють на сполох та рекомендують негайно лягати в лікарню, інші – просто полежати та відпочити. Розглянемо детально що таке гіпертонус та які його ознаки.

Матка – м’язовий орган, йому, як будь-якому м’язу властиво скорочуватися та знову приходити у норму. Характер норми такі скорочення мають перед пологами, в іншому ж разі – матка може приходити в тонус на дуже малий час і знову розслаблятися. Це також нормально.
Які ж ознаки гіпертонусу матки? Живіт стає твердим, як камінчик. Щоправда, ви не завжди можете відчувати, що матка в тонусі, вам може повідомити про це лікар під час обстеження або під час проведення УЗД. Взагалі, на Заході до цього ставляться нормально і не вбачають у цьому проблему. Чому? Зазвичай, наявність тонусу залежить від трьох факторів: їжі, води та відпочинку. Іноді матка скорочується через нестачу води. Тому дуже часто після крапельниць тонус зникає. Живіт може стати твердим після гострої їжі або ж від втоми чи стресу. Якщо ви не відчуваєте особливого дискомфорту – то варто лише відкоригувати ці три фактори. Потрібно вживати достатню кількість води, саме стільки, скільки потребує ваш організм, дотримуватися принципів здорового і правильного харчування, спати не менше 8-9 годин на добре та відпочивати. Але, звичайно, не забувати й про рухову активність. Прогулянки на свіжому повітрі не лише насичують киснем ваш організм та організм малюка, але й позитивно впливають на кровообіг в органах малого таза, є профілактикою геморою.

Що робити, якщо ви відчули незначний дискомфорт від гіпертонусу?

Якщо ви йдете, то насамперед зупинитися, якщо є можливість – присісти. Допоможе дихальна вправа. Необхідно повільно вдихнути повітря через ніс та вдвічі довше видихнути через рот. Таке дихання розслабляє нижню частину живота і знімає тонус. Якщо ви вдома – чудово підійде колінно-ліктьова позиція. Або просто приляжте на лівий бік і розслабте м’язи обличчя. Взагалі, постарайтеся максимально розслабитися, подумати про щось хороше. Порадьтеся зі своїм лікарем які ліки можна вживати під час незначного тонусу. Зазвичай, це но-шпа, екстракт валеріани, препарати, що містять магній В6. Але такі рекомендації вам може надати лише ваш лікар, а не жінки, які пишуть на форумах. Кожен організм має свої особливості. Те що підійшло і допомогло одним – не завжди може допомогти іншим.
Проте, у деяких випадках тонус може бути не таким уже і безпечним. Коли ж не варто його ігнорувати, а негайно звертатися до лікаря? Коли спостерігаються сильні болі внизу живота, тягне спину, є кров’янисті виділення. У такому випадку негайно потрібно звернутися до лікаря.

Головне у даному питанні – це профілактика. Уникайте надмірних фізичних та емоційних навантажень, дотримуйтеся режиму дня, добре спіть та гарно харчуйтеся, гуляйте щодня на свіжому повітрі (мінімум 40 хвилин), займайтеся фізкультурою (лише тими вправами, які лікар дозволить виконувати) і менше хвилюйтеся, уникайте стресів.

Насолоджуйтеся своїм приємним станом вагітності!


Текст Олена Славінська ©
Фото Максим Семенюк ©

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *