“Твої слабкі руки
не спинять буревію та повені,
але міцно обійматимуть дитя”

О. Бараненко

Не дарма ж говорять, що талановита людина талановита у всьому. От і наша героїня яскраий тому приклад. Поетеса, інженер, багатодітна матуся, майстер з миловаріння, а тепер ще й консультант із грудного вигодовування – Олена Бараненко. 

Маленька передмова

Якщо вірити статистиці, то лише 1% жінок дійсно не здатні вигодувати дитину грудьми. ОДИН ВІДСОТОК!!!

Якби маленькі дівчатка з раннього дитинства бачили як мама годує грудьми їхніх братиків і сестричок, як ссуть груди сусідські дітлахи, хіба у них в голові могла б зародитись думка, що можна годувати дитину якось інакше? Що молоко може раптом уупс! – і закінчитись? Що воно може бути нежирним, непоживним, некорисним?

Так, були мами, які не годували. Комусь щастило з годувальницями,  хтось шукав альтернативу. З благими намірами у 1867 році Анрі Нестле створив першу суміш. Кілька років випробувань, десятки нагород, визнання в медичних колах та вдалий маркетинговий план і маємо статистику, яка шокує.

Мексика:   

1960 рік – 100% дітей до 6 міс. на грудному вигодовуванні (ГВ),

1970 рік- 9% дітей до 6 міс. на ГВ.

Сингапур: 

1951 р – 80% діток до 3 міс. на ГВ,

1971р – 5 % діток до 3 міс. на ГВ

(дані з Керівництва за виконанням МЗП маркетингу виробників замінників молока – ЮНІСЕФ, 2003 рік. С.– 38).

У дівчаток з’являються ляльки з пляшечками і пустушками. Мама, яка годує грудьми «такого великого хлопчика» (місяців трьох-чотирьох) викликає здивування, натомість фраза «у мене немає молока» сприймається нормально і без подиву.

Все було б зовсім сумно, але у 1956-му році трапилась подія, яка малесенькими крочками, але змінює світ і сьогодні.

США, штат Іллінойс, містечко Елмхерст. Дві жінки – Мері Уайт і Маріен Томпсон годували грудьми своїх діток у парку. До них підходили інші мами і розповідали про те, що їм не пощастило організувати грудне вигодовування. У наших героїнь  виникла ідея, що вони могли б допомагати жінкам навколо, ділячись власним позитивним досвідом. Так у жовтні 1956 року відбулась перша зустріч однодумців, що в подальшому втілилась у міжнародну організацію, відому під назвою Ла Лече Ліги (молочної ліги), яка досі  допомагає жінкам в усьому світі налагодити грудне вигодовування.

На пострадянському просторі перші консультанти з’явились лише на початку двотисячних. Але офіційно такої професії у нас і досі немає.


Оленко, хто такий консультант із грудного вигодовування і у яких випадках може знадобитися його допомога?

Як і у будь-якій сфері, консультант – це помічник, провідник, людина, що допомагає зорієнтуватись у морі інформації  і зробити свій вибір. Фактично, консультанти з грудного вигодовування – це переважно жінки з власним ПОЗИТИВНИМ досвідом грудного вигодовування, які пройшли спеціальне навчання, практику, склали іспит і отримали сертифікат. Це люди на стику багатьох наук, адже під час курсу вивчають і фізіологію лактації, і психологію новонароджених та мам, і правові аспекти та рекомендації ВООЗ, ЮНІСЕФ, і родові практики… розв’язували практичні задачі з найрізноманітнішими ситуаціями – не книжкові – з життя. Це ті, хто має бажання допомагати іншим мамам, які ХОЧУТЬ годувати своїх діток грудьми.

В ідеалі свого консультанта майбутня мама може почати шукати вже у період вагітності, адже так важливо просто спілкуватись з жінками, у яких ВСЕ ВИЙШЛО. Таке спілкування впродовж усього періоду лактації буде необхідною підтримкою, завжди можна буде запитати, порадитись, поділитись власними переживаннями і найголовніше запобігти появі ускладнень.

Але найчастіше до консультантів звертаються тоді, коли вже виникла якась проблема – маленький набір ваги, «немає молока», дитина відмовляється від грудей, тріщини, лактостази, тощо. Консультант оцінює ситуацію, окрім підтримки надає  допомогу в налагоджені грудного вигодовування, вчить правильному прикладанню, ділиться секретами  заспокоєння малюка без пустушок, розповідає, показує, уточнює, заспокоює. Не нав’язує, не примушує, не назначає медичних препаратів, не лікує. Якщо є необхідність рекомендує фахівця-медика, який підтримує грудне вигодовування.

Поділюсь інформацією, що для підтримки годуючих мам в Україні діє гаряча лінія сайту Молочних Рік:  МТС(095)013-36-13, Київстар (097)412-11-17 з 9:00 до 18:00. Крім того, на сайті діє форум, де кожна мама може поставити запитання і отримати кваліфіковану відповідь впродовж доби https://breastfeeding.org.ua/forum/, ознайомитись зі статтями по грудному вигодовуванню https://breastfeeding.org.ua/how/index.html, знайти інформацію про консультантів свого міста чи регіону.

Чому ти вирішила стати консультантом із грудного вигодовування?

Насправді, це було дуже спонтанне рішення.  У момент, коли я побачила оголошення про набір в онлайн школу консультантів з грудного вигодовування, я була годуючою мамою свого третього чотиримісячного малюка, маючи за спиною понад п’ятирічний успішний досвід годування зі старшими дітьми. Поряд була моя вагітна подруга, яка готувалась стати мамою вперше і ставила безліч запитань. А в оточенні була велика кількість історій про перехід практично у перші дні на штучне вигодовування з впертим «у мене мама не годувала, і я не годувала і якось виросли…»

А ще було здивування – ти годуєш грудьми? Ти ЩЕ годуєш? Ти не даєш пустушки?

І був жаль – «я дуже хотіла годувати, але лікар сказав, що молока не вистачає…» Подумалось, а якби оцій мамі, в якої «закінчилось молоко» у 2 місяці розповіли, що молоко не може зникнути. А замість рекомендованої суміші призначили довге побачення з її малюком – контакт шкіра до шкіри,  годування без годинника. Якби її дитині прописали маму замість пустушок і чаю з фенхелем. Одним словом, побачивши оголошення, я вирішила – це ЗНАК!

Коли я стала мамою вперше (12 років тому), я купила пляшку (навіть дві) і пустушку, бо була переконана, що діти без цього не ростуть. Ба, якось у три місяці я навіть намагалась нагодувати дочку сумішшю, бо була переконана, що молока у мене не вистачає (ну а як інакше, коли ніхто в родині довше 1,5 місяці грудьми не годував). Я теж була молодою мамою. І поряд теж були негодуючі бабусі, родичі, сусіди і дядя-так-званий-педіатр, який кричав, що моя дитина виросте неповносправною, бо в рік я ще годую її грудьми, не заміняючи всіх годувань прикормом. Я також вчилась на власних помилках і паралельно шукала  інформацію в журналах (Гугла в кожному домі тоді не було). І мені дуже пощастило з рекомендаціями професійних консультантів – Ксенії Соловей і Вікторії Нестерової. Досі ці журнали зберігаю, між іншим.

Зараз інформації дуже багато. Але важче стало орієнтуватись, де ж істинна. Тому такі консультуючі провідники у світі лактації дуже необхідні. Прикро, що часом мами просто не наважуються запитати у людини зі сторони, навіть якщо та людина сертифікований спеціаліст, а воліють вірити міфам і порадам людей з відсутністю досвіду годування. Сподіваюсь, з часом це зміниться і грамотна інформація допоможе багатьом мамам налагодити або повернути грудне вигодовування. Тому я тут ))

Чи є насправді ефективними лактаційні чаї чи певні продукти для підвищення лактації?

Отак одразу і почнемо розвінчувати міфи:)

В реальності за грудне вигодовування відповідають два гормони – пролактин ( від нього залежить виробіток молока) і окситоцин (від нього залежить віддача молочка з грудей). Далі все просто. Для збільшення виробітку молока необхідно:

 • частіше прикладати малюка до грудей (не рідше ніж кожні 1,5 – 2 години);
 • обов’язково годувати дитину вночі (спільний сон цьому сприяє);
 • слідкувати за тим, щоб малюк ефективно випорожнював груди (правильне прикладання).

Консультанти називають ці поради трьома китами успішного вигодовування.

Для того, щоб молочко легше вивільнялось з грудей (а окситоцин – це гормон емоційно залежний) необхідно, щоб мама була спокійною, врівноваженою, задоволеною. Усе, що приносить мамі гармонію – допомагає кращому відтоку молока! А це і тепла ванна чи душ, і ванночки для ніг, і тепле пиття, і масаж шиї.

Саме звідси і народжуються міфи про чаї з молоком і інші лактогенні засоби, мовляв, я п’ю і відчуваю як молоко прибуває. Насправді, мама п’є, вона розслаблена, їй добре і вмикається окситоциновий рефлекс віддачі молока, з характерним поколюванням і відчуттям переповненості грудей.

Більше про гормони і механізм утворення молока тут:

А відповідь буде наступною – хочете підтримати виробника чаю – купуйте і пийте. Хочете підтримати лактацію – годуйте часто, годуйте вночі, слідкуйте за правильним прикладанням і дбайте про позитивні емоції, спокій і рівновагу.

І так, випивайте не менше 1,5 л рідини на день для власного здоров’я!

А щодо інших продуктів… ефект плацебо експериментально доведений. Якщо допомагає – на здоров’я.

Як ти ставишся до силіконових накладок? Чи варто їх використовувати, якщо дитина не бере груди?

На перший погляд – чудова річ ця накладка. Не брала дитина груди, добрий лікар порадив силіконове (чи латексне) диво і дитя присмокталось. Всі задоволені. Але хочу заглянути трішечки в майбутнє.

Я вже згадувала про правильне прикладання (ПП). Зупинюсь трохи докладніше, що це таке. Отже, коли малюк прикладається безпосередньо до грудей, то сосок опиняється глибоко в ротовій порожнині, там, де закінчується тверде піднебіння і починається м’яке (спробуйте самі язиком). Таким чином ссе він не сосок, а ареолу. Ротик відкритий широко (140°), язичок працює хвилеподібно і молочко з протоків випорожнюється ефективно.

З накладкою (пляшкою, пустушкою – будь-яким силіконовим або латексним мамозамінником) малюк ссе «сосок» – пімпочку. При цьому він напружує м’язи щелепи, щоб утримати його в ротику, працює язичком як помпою. Дуже старається, АЛЕ в результаті груди випорожнюються не повністю.

І тут варто згадати про принцип попиту і пропозиції – тобто скільки молока малюк висмоктав, стільки його утвориться наступного разу. Стає зрозумілим, що неповне випорожнення грудей може призвести:

а)  до лактостазів (застою молока у долях);

б) до зменшення виробітку молока → змішаного годування → переходу на штучне вигодовування.

Тому ставлення консультантів з лактації до накладок однозначне. А дієві способи прикласти малюка до грудей  – великих і малих, з різними видами сосків  є. Тому я б рекомендувала спробувати попрацювати безпосередньо з консультантом у вашому місті, перш ніж запропонувати малюку груди з накладкою. Перевчати, відомо ж, важче і довше.

Як з’ясувати чи вистачає дитині молока?

Часто це питання турбує молодих мам і тут дуже важливо знати і вміти оцінити головні показники. Їх не так багато.

 • Набір ваги. Для діток перших місяців (приблизно до 4 міс.) достатнім вважається набір від 500 г/міс. При чому, якщо малюк активний, здоровий і задоволений не варто зважувати надто часто – 1 раз на місяць цілком достатньо, адже дітки на грудному вигодовуванні ростуть стрибкоподібно і можуть набрати за один тиждень 50 г, а за наступний 250 г. І все це в межах норми! І ще один показник, на який може орієнтуватись мама – у 6 міс. малюк має подвоїти свою вагу при народження, а у 1 рік – потроїти її.
 • Кількість мокрих пеленок. Дітки перших днів в межах норми можуть пісяти за добу стільки разів, скільки мають днів +1. Тобто для тижневого малюка це мінімум 8 разів за добу. Починаючи з двотижневого віку – не менше 12-ти. Тут достатньо просто влаштувати малюку день без памперсів і порахувати. Також, якщо мама підозрює недостачу молочка, варто звернути увагу на колір і в’язкість сечі – надто темна і у невеликій кількості має насторожити!
 • Стілець малюка. В середньому дитинка має какати 3 рази на добу в об’ємі невеличкої сливки (може і раз, але тоді у більшій кількості). Все це індивідуально, звісно. Цей показник діє приблизно до 1 – 1,5 міс. Потім мамине молочко засвоюється практично повністю і стілець може бути навіть 1 раз на кілька діб.

І наголошу, що показники, типу «постійно висить на грудях», «часто просить їсти», «у мене в грудях пусто», «не можу нічого вицідити» і подібні НЕ Є показовими і мають більше психологічне підґрунтя! А докладніше почитати про істинну нестачу і т.з. тест на мокрі пеленки можна тут

Якщо молока мало, то що робити? Чи варто догодовувати сумішшю?

Для початку необхідно знайти причину. Якщо вона фізіологічна, то скоріше за все мама про неї знає. Це може бути недостатня кількість залозистої тканини у грудях, якісь оперативні втручання на молочних залозах, або недостатня чутливість зони сосок/ареола внаслідок пошкодження нервових закінчень. Тому я зупинюсь лише на причинах неправильної організації грудного вигодовування, які мама може усунути самостійно або з допомогою консультанта з грудного вигодовування. Це:

 • використання пустушок та інших мамозамінників, які впливають на порушення правильного прикладання і відповідно на ефективність випорожнення молочної залози;
 • допоювання немовлят (і діток до 6 міс.) чаєм або водичкою, які заповнюють шлунок, але не мають поживної цінності. Тут зауважу, що грудне молочко на 88% складається з води – очищеної, максимально пристосованої для споживання дитиною.
 • відсутність нічних годувань (а саме вночі мамин організм виробляє максимальну кількість пролактину, який відповідає за виробіток молока, тому нічні годування (2-5 година ранку) є не просто бажаними, а необхідними для подальшої успішної і тривалої лактації
 • годування за режимом.

Якщо є галочка хоча б по одному з пунктів, то варто попрацювати над усуненням саме його! Дотримання правила трьох китів, яке я вже згадувала – це запорука успіху при грудному вигодовуванні (правильне прикладання, часті годування, нічні годування + позитивні емоції)!!! Сюди ж в допомогу контакт шкіра до шкіри мами і малюка, гніздування, більше часу проведеного разом, підтримка і допомога близьких з побутом (не мама миє, готує, прибирає, а бабуся-помічниця в цей час носить дитину і задурює дурником-пустушкою, а НАВПАКИ родичі сприяють, щоб мама з малюком якнайбільше часу проводили разом!)

Я навмисне не казатиму нічого про методи збільшення лактації, які часто радять «в народі» і які без дотримання вищенаведених правил є недієвими, а часом і шкідливими. Якщо мама діагностувала недостачу молочка, то найкращим рішенням буде звернутись до консультанта з Вашою конкретною ситуацією і за необхідності він розповість про допоміжні способи збільшення виробітку молока (зціджування – як, коли, скільки; допоможе розрахувати тимчасовий необхідний об’єм докорму (до речі, зціджене мамине молочко і донорське молочко є більш пріоритетними у порівнянні з сумішшю)  і розповість про альтернативні методи догодовування – ложка, чашка, система докорму біля грудей, тощо)

Чи можливо перегодувати малюка грудним молоком?

У випадку природнього годування (безпосередньо з грудей) – ні. І на цьому можна було б поставити крапку. Та тягне поговорити J  Зізнаюсь: я – мама трьох дітей і я не знаю скільки молока випивали мої діти за одне годування. Чи за день. Чи за добу. І мені складно назвати конкретну цифру  кількості  чи тривалості годувань, бо їли діти за вимогою, без обмежень в часі. Чи була у когось із них зайва вага? НІ!

Чому ж деякі педіатри досі говорять про режим годувань і можливість перегодувати? Бо вони орієнтовані на штучні суміші!

 •  бо суміш перетравлюється у шлунку не менше 3 – 3,5 годин (а грудне молоко – 30 – 40 хв);
 •  бо дуже важливо підібрати оптимальну кількість суміші, щоб не перегодувати дитину, тоді як грудничок при потребі дасть знати, що наївся (відвернеться чи засне) або проситиме ще через годинку;
 •  бо дітки на сумішах набирають вагу згідно графіків, на які так орієнтовані лікарі – поступово і пропорційно (і кількість суміші їм збільшують поступово і пропорційно). А дитина на грудному годуванні росте стрибкоподібно, і саме молочко змінює свій склад, підлаштовуючись під вік і потреби кожної конкретної дитини у даний момент часу.

І (хоч і не по темі, але дуже важлива інформація) дурники-пустушки вигадали також для діток на штучному вигодовуванні, щоб у довгих проміжках між годуваннями задовольняти смоктальний рефлекс. А дітки-груднички задовольняють його біля грудей мами. Пустушка ж псує правильний захват грудей, що може привести до появи тріщин у мами, до лактостазів і зменшення грудного молока. Цікава стаття.

А усім, хто і далі віддає данину методам, започаткованим радянською медициною – Вчитися! Вчитися! І вчитися! 😉 Читайте, дізнавайтесь і допомагайте (чи хоча б не заважайте) мамі у її бажанні годувати.

Чи потрібно зціджуватися у проміжках між годуванням?

Дуже важливо зрозуміти принцип попит-пропозиція (повторюю знову і знову). Тобто скільки молока дитина висмоктала за попереднє годування – стільки ж його утвориться для наступного.  Якщо малюк підріс і виросла його потреба, то він буде проводити біля грудей трохи більше часу, щоб додатково їх стимулювати для більшого виробництва. Треба просто повірити, що природа про все подбала якнайкраще і не вигадувати велосипед наново.

Перерахую ситуації, коли зціджування справді можуть бути необхідними:

 •  Якщо мама планує виходити на роботу, або їй треба на кілька днів відлучитись. Тут заздалегідь мама мусить подбати про заготівлю банку молочка для малюка, наприклад протягом місяця зціджувати молоко раз чи двічі на день і заморожувати. Необхідно буде також зціджуватись протягом того часу, поки мама відсутня – кожні 2-2,5 години для підтримки належного рівня лактації.
 • Якщо малюк знаходиться в лікарні і немає можливості його годувати або мамі призначили препарат несумісний з ГВ. Знову ж таки мама зціджується для підтримки лактації кожні 2-2,5 години. В першому випадку малюка годують зцідженим маминим молоком (ложечкою, з чашечки, через катетер…), а у другому – альтернативним докормом. Тут ще додам, що більшість сучасних ліків таки не шкодять діткам. А самостійно сумісність ліків і грудного вигодовування можна перевірити на сайті і за можливості попросити лікаря дібрати заміну.
 • У мами дійсно мало молока і консультант з грудного вигодовування порадив зціджування для стимуляції виробітку і докладно пояснив як, коли і скільки.
 • При нагрубанні, лактостазах, відчутті розпирання рекомендується підцідити трішечки молока до відчуття полегшення у грудях
 • При закупорці протоків також можливо виникне необхідність підціджування, якщо мамі важко одразу прикласти малюка до налитої груді. Але і тут найефективнішим ліком буде саме дитина, яка активно смоктатиме і зможе усунути закупорку.

І вважаю за необхідне попередити, що розігнати лактацію додатковими необґрунтованими зціджуваннями набагато легше, аніж потім її увігнати назад у русло!

Як часто міняти груди під час годування?

Головним орієнтиром для годуючої мами завжди має бути її малюк. Смокче одну грудь, наїдається і засинає – прекрасно, в наступне годування даємо другу. З’їв праву і явно показує, що не наївся – даємо ліву. Заснув посеред годування – після сну мама починає годування з тієї, яку не доїв, а потім по потребі змінює. Якщо ж малюк виїв обидві груді і просить ще – не будьте жадібними, дайте знову першу. Розумний мамин організм подбав про те, щоб за час годування там вже утворилась необхідна кількість молока. Зрештою, завжди так не буде, просто часом у діток в періоди активного росту чи прорізування зубчиків збільшується потреба у смоктанні.

Як бачимо, правил особливих немає. І важливо не орієнтуватись на когось. Організм кожної мами різний, різна ємність грудей у однієї і тієї ж жінки при першій дитинці і наступних дітках. Та навіть дві груді однієї жінки можуть мати різну ємність (простими словами, вміщують одночасно різну кількість молочка). Тому у когось малюк наїдається за класичною схемою – одне годування – одна грудь, у когось з’їдає дві груді і більше. А буває, що і однієї забагато (при гіперлактації) і тут важливо слідкувати, щоб дитинка добиралась до заднього поживного молочка і узгоджувати індивідуальну схему годування з консультантом.

Прикорм і грудне вигодовування. Як правильно організувати?

Дуже рекомендую і раджу усім  прослухати вебінар Ксенії Соловей про прикорм.  Я коротенько назву деякі тези, які мені, мамі двох дітей допомогли з третім організувати все легко і просто. Бо зі старшими я надто переймалась, догоджала, перетирала, підбирала мало не сервіз для кожного… В результаті було так, що одна не їсть цибулю, інший – зелень. Комусь салат смакує зі сметаною, іншому – з олією. Двоє у сім’ї вегетаріанці, інші – ні. Півдня на кухні. І я з хвилюванням (та що там – з жахом) чекала, що от-от молодшому стукне 6 місяців, це ж і йому тепер окремо готувати… А цей третій допоміг усім. Та почну спочатку.

ВАЖЛИВО! Не варто поспішати з прикормом – 6 місяців це лише мінімальний вік, коли шлунково-кишковий тракт дитини готовий приймати тверду їжу. Та окрім цього є ще багато факторів, на які слід зважати – вміння самостійно сидіти, вміння жувати, і звісно сам харчовий інтерес. Тому тут краще зачекати довше, особливо у випадках, якщо дитина народжена передчасно, або в анамнезі у батьків і у самої дитини були якісь алергічні реакції.

 • Грудне вигодовування і прикорм – речі не взаємозамінні, тобто абсолютно немає необхідності заміняти дитині котресь із годувань – прикормом. В житті це виглядає так – мама продовжує годувати дитину за вимогою грудним молоком, але коли вся сім’я сідає до сніданку (обіду, вечері), наймолодший також присутній за столом – спостерігає, тягнеться, просить, отримує.
 • Введення прикорму – це не про «нагодувати», а про «познайомити» дитину з новими смаками і текстурами. До року – це лише знайомство. Даємо ложку в руки, але малюк пробує все з маминої тарілки, бо…
 • …Бо насправді народження дитини – це чудовий час для зміни харчових звичок усієї сім’ї. Дуже часто чула фразу, що «я б хотіла харчуватись здорОво, але моя сім’я не звикла». Чесно собі зізнайтесь, чи ви хотіли б, щоб ваша дитина від народження і на довгі роки була здоровою і вживала правильну їжу. То почніть з себе, а у дитини ця звичка виробиться сама. Хоча б раз на день влаштуйте стіл з вареними, пареними чи запеченими стравами без- або з мінімальним вмістом солі і спецій. Рагу, овочеве асорті з пароварки, рис з овочами, каша з фруктовим смузі, домашні кисломолочні продукти… В результаті вам не потрібно буде готувати для дитини окремо, а як бонус отримаєте здорових батьків – тобто себе.
 • Ще додам, що абсолютно не потрібно кидатись у крайнощі і переходити на екзотичні овочі, фрукти, крупи та інші продукти. 9 місяців у животику і потім через грудне молоко дитинка звикала до харчових вподобань сім’ї, тому будь-які різкі зміни будуть для неї стресовими та й пам’ятаємо, що в цьому віці ми починаємо формувати вподобання малюка на все життя.
 • Баночки, куповані кашки і т.д. не є необхідністю. Десь-колись у поїздках може і знадобляться. Але набагато простіше взяти звичайну виделку і прямо у тарілці подрібнити нею овочі чи кашу. Гомогенізувати не потрібно, у дитини такі міцні ясна, що вона навіть без зубчиків все собі доведе до потрібної консистенції, а заодно і смак розпробує.
 • Свіжі овочі, фрукти, ягоди – це прекрасно. Але якщо час прикорму припаде на зиму, то якісно заморожені також чудово підійдуть. Просто подбайте заздалегідь.
 • І, звичайно, під час їжі – жодних іграшок, відволікаючих факторів, як то телевізор, і ніяких там «за маму, за тата…», забавлянь і (!) примусу.

Загалом, дуже докладно про введення прикорму розповідає 149-ий протокол МОЗ України. Завантажити і познайомитись можна тут.

Як боротися із лактостазом?

Перш ніж розповідати про «швидку допомогу» при лактостазах, пропоную розібратись у механізмі та причинах його виникнення.  Внутрішньо молочна залоза годуючої жінки поділена на кілька доль (від 10 до 25). У кожній долі ціла система розгалужених протоків, які   зливаються і прямують до виходу на сосках. Якщо один або кілька протоків закупорено, то витік молока з відповідних доль ускладнюється.  Молоко накопичується в альвеолах і протоках, з часом виникає ущільнення, яке давить на прилеглі тканини, викликаючи неприємні болісні відчуття. На цій стадії мама може допомогти собі сама. Але важливо виявити і усунути причину закупорки, щоб уникнути рецидиву чи подальшого розвитку маститу, з яким мама самостійно вже не впорається.

Причинами лактостазу може бути неправильне прикладання, коли малюк неефективно випорожнює всі долі грудей, годування по режиму або обмеження часу смоктання, незручна поза при годуванні або під час сну (наприклад, сон на животі), механічне пошкодження ніжної тканини грудей, недостатнє вживання води у спекотну погоду, стрес, попередні оперативні втручання на молочній залозі, усіх не перечислиш.

Тому мамі в подальшому слід:

 • пильно слідкувати за правильним захватом грудей;
 • годувати за вимогою (не лише вимогою малюка, але й за своєю власною – щоразу, коли відчуває напругу у грудях. Хай навіть ці годування будуть короткими, але частими);
 • не обмежувати дитину у часі смоктання;
 • підібрати позу для годування, щоб підборіддя малюка було направлене у бік закупореної долі, подбати про зручну позу для сну;
 • вживати достатню кількість рідини;
 • не перевтомлюватись, не підіймати вантажі, просити про допомогу, дбати про свій гармонійний стан.

Все це і буде допомогою у боротьби з причинами лактостазу.

В якості боротьби з наслідками сміливо можна використовувати всім відоме капустяне листя (відбити і прикласти до болючої частини грудей, змінювати, коли нагріється) або інші охолоджуючі компреси, мазь Траумель, легке підціджування (наприклад у теплому душ), потім одразу прикласти до грудей малюка, і дуже часто цього буде достатньо, щоб «розсмоктати» застій. Якщо малюк активно приклався до грудей, ефективним буде легенький масаж-погладжування зони застою у напрямку до соска.

І важливо пам’ятати чого робити не слід (наголошую, бо такі рекомендації мами часто чують від «доброзичливих» радників):  НЕ ГРІТИ І ГРУБО НЕ РОЗМАСАЖОВУВАТИ!

Більше інформації у статті.

Чи можна приймати вітаміни у період грудного вигодовування?

Всі необхідні для малюка вітаміни, макро- і мікроелементи, мінеральні речовини містяться у грудному молоці.  При чому природою закладено, що дитина отримує їх першочергово, а вже все, що залишилось – те мамине. Тому якісне і повноцінне харчування для годуючої матусі  – це запорука її гарного самопочуття, краси і здоров’я. Тут чудова стаття на тему харчування мам у період лактації. Зауважу, що вітаміни та інші елементи набагато краще засвоюються з їжі, але ми живемо у кліматі, де немає цілорічного доступу до свіжих городніх фруктів, овочів, зелені, ягід, тому вітамінні комплекси можуть за необхідності допомогти. Попередньо обов’язково проконсультуйтесь з лікарем, який підтримує грудне вигодовування!

У якому віці оптимально завершувати процес грудного вигодовування? Як це правильно організувати?

Всесвітня Організація Охорони здоров’я рекомендує годувати діток грудьми до двох років і довше за бажанням матері.

Грудне молоко – така дивовижна речовина, яка адаптується до потреб дитини з віком і у кожній конкретній ситуації. Чим довше мама годує грудьми, тим більше у молоці стає захисних антитіл, які забезпечують малюкові природну імунізацію. Мені б вже і цього вистачило для тривалого годування. Але це далеко не все.

Тривале годування (без сосок і пляшечок) сприяє правильному формуванню прикусу, кращому і швидшому становленню правильної артикуляції звуків, повноцінному визріванню шлунково-кишкового тракту, активному розвитку усіх відділів головного мозку, кращій соціальній  адаптації.

А ще – це час близького контакту з дитиною, повного взаєморозуміння і взаємозаглиблення.

А ще – це приємно, красиво, зручно, дешево і природньо.

А ще – це чудова можливість виробити у себе здорові звички і вже назавжди з ними залишитися.

Тому, якщо і мамі, і дитині це приносить задоволення, то продовжуйте годування до трьох років і довше. Просто не зосереджуйтесь на даті. Самовідлучення – це ідеальне завершення грудного вигодовування і для малюка, і для мами.

Але якщо мама все таки встановила собі якусь межу, то варто пам’ятати, що відлучення  – процес  тривалий і поступовий. І готуватись до нього потрібно починати в самому розпалі годування – місяців з 9-ти -10-ти. Спочатку організовуємо тиждень мами так, щоб вона мала можливість час від часу відлучатись на деякий час і малюк навчився спокійно залишатись з іншим членом сім’ї чи нянею. На сон, денний чи нічний, окрім грудей у дитини може бути казка або колискова, татові обійми і інші приємні ритуали. Чим старший малюк, тим важливіше йому пояснювати, що груди належать мамі, а не йому, тому слід попросити дозволу, перш ніж підіймати футболки десь на людях. Це така більше психологічна підготовка.

Коли ж мама вже чітко вирішила – починаємо, то послідовність буде наступною. Спочатку забираємо проміжні годування (насичуємо дозвілля дитини іншими справами, іграми, прогулянками).  Потім годування на денний сон (казки, вкладання іншими членами сім’ї, в моєму випадку, наприклад, діти в цей час вже ходили у садок і спокійно там засинали). Останніми відходять годування на ніч і власне нічні годування (хоча у декого їх може вже й не бути). Тут можна і просто домовлятись з дитиною, і дозволяти їй обійми, дехто просить просто потриматись і ЦЕ НОРМАЛЬНО!

Я категорично не рекомендую прийомів  лікарських препаратів. Щодо різних там перев’язувань, намазувань гірчицею, зеленкою «хворої циці»… от не розумію, чесно, навіщо розповідати і показувати розумним дітям (у вас же такі, правда?) подібні дурниці.

Як впливає стрес на лактацію?

Трохи зачепила цю тему, коли йшлось про гормони. Запам’ятаємо – «перегоріти» чи зникнути через стреси молоко у грудях не може! Воно там і далі є! Але емоційнозалежний гормон окситоцин у стресових ситуаціях (переляк, перезбудження, біль і тривожність при фразах на зразок «а ну покажи скільки ти там молока можеш зцідити» на прийомі  у «доброго» педіатра) блокується. І груди молоко не віддають.

Тому спокій, врівноваженість, приємні емоції, доброзичливість і підтримка близьких дуже необхідні мамі у період лактації.

 Чи можливо поновити лактацію після перерви?

Скажу більше, не лише мама може повернути молоко після перерви. Жінка, яка не годувала, і навіть та, яка не народжувала, може стимулювати виробіток молока і вигодувати, наприклад, прийомну дитину.

Було б бажання, віра у позитивний результат, підтримка рідних і грамотний консультант поряд. Звучить дивовижно, правда? От докладна і  цікава стаття на цю тему.

І на завершення ще декілька корисних посилань.

Чудовий ю-туб канал Ніни Зайченко, присвячений грудному вигодовуванню.

Сайт Вікторії Нестерової, де окрім інших корисностей є переклади зарубіжних публікацій на тему грудного вигодовування.

Сайт Ла Лече Ліги

Приємного годування!


Оленко, дякую за таку кількість інформації. Впевнена, багато жінок знайдуть для себе корисне та цікаве і зможуть собі допомогти у налагодженні грудного вигодовування.
Якщо ви хочете отримати професійну консультацію від Олени – заходьте:
Олена Бараненко – сторінка у ФБ


Переймала досвід грудного вигодовування Олена Славінська ©
Фото і зображення із особистого архіву Олени Бараненко ©

РS: спеціально до тижня грудного вигодовування Олена підготувала для вас подарунок – книгу. Її ми розіграємо серед наших підписників у ФБ. Деталі розіграшу ТУТ

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *