Як розвивати немовлят в 1-3 місяці?

Ще зовсім нещодавно ви приїхали додому із пологового будинку, де малюк перші тижні лише спав та їв. Але згодом час його сну скорочується, а вільний час між годуванням та сном збільшується. Що робити у цей проміжок часу? Чим зайняти малюка?

Звичайно ж, грою. Так, немовлята у такому віці вже здатні гратися, але, звичайно, у ігри, які їм підходять за віком. Після першого місяця у малечі розпочинається активний процес пізнання навколишнього середовища. А коли вона починає тримати голову – то вивчення усього довкола – це надзвичайно цікаве заняття.

Як же можна гратися з малюками у віці 1-3 місяці? Всі ігри можна розподілити за аналізатором сприйняття, тобто, наші ігри будуть носити сенсорний характер. Тому виділяємо наступні: тактильні, слухові, зорові, нюхові. Смакову та вестибулярну систему ми поки що не розглядаємо.

Розвиток слуху є дуже важливим аспектом, так як вміння «слухати і чути» формує правильну звуковимову, закладає основи правильного граматичного ладу мови, є засобом розвитку особистості в цілому.

Давайте дитині багато слухати, розповідайте що зараз звучить, як це називається. Можна зробити окрему сенсорну слухову коробочку та скласти туди необхідні матеріали. Це можуть бути: звукові іграшки, пляшки з різними наповнювачами, браслети із дзвіночками, на смартфон можна встановити додаток, де будуть відтворюватися побутові шуми, звуки природи, зминайте папір у руках, поліетиленову торбинку тощо. Тобто, все те, що вдома шумить та дзвенить пропонуємо дитині, але головне, коментуємо всі свої та її дії. А під час прогулянки із малюком звертайте увагу на звуки на вулиці, як звучить сигнал машини, тролейбуса, яка музика грає, як пташка співає.

Серед усіх сенсорних систем зорова найінформативніша. За підрахунками вчених, близько 90% усієї інформації про зовнішній світ ми отримуємо завдяки зору. Саме тому так важливо його розвивати ще змалечку. Уже в 1,5 місяці дитина фокусує погляд на відстані 30-50 см і реагує на кольори, дуже добре використовувати чорно-білий контраст. Знову ж таки, оформлюємо зорову сенсорну коробочку у яку покладемо: іграшки контрастних кольорів, іграшки різні за розміром, які можна переміщати перед дитиною вправо-вліво, підвісні іграшки, які дитина може зачепити ручками.

Для розвитку тактильного сприйняття дитини грайте з різноманітними природними матеріалами і предметами. Давайте малюкові різні іграшки: пластмасові, гумові, дерев’яні, м’які, пухнасті. Під час купання можна використовувати мочалки і губки різної жорсткості. Дайте малюкові пограти зі щіткою, помпоном від в’язаної шапки, сенсорним м’ячиком. Великий інтерес також викликають кольорові губки для посуду! Ви можете самі зробити цікавий тактильний альбом з клаптиків тканини різної текстури: мішковини, вовни, шовку, хутра. Туди ж можна додати аркуш паперу, поліетилен, обгортковий папір від квітів і багато іншого. Грайте з шишками, колючими каштанами, ребристими волоськими горіхами і гладкими жолудями. І, звичайно ж, сюди додаємо пальчикові ігри.

Тепер про нюхову сенсорну систему. Запахи ми відчуваємо скрізь. Розповідайте про це малюкові. Коли щось готується на кухні чи ви розглядаєте квіти нюхайте разом їх з малюком, охарактеризовуйте відчутий аромат. Дуже обережно можна давати нюхати трав’яні чаї, ефірні олійки. Педіатри рекомендують ще з місячного віку додавати краплю м’ятної олії у ванночку дитини.

Як бачите, занять і для таких мацьопиків уже достатньо. Пам’ятайте, що у такому віці головне не перевантажити дитину. На одне заняття у вас піде приблизно 5-10 хвилин і цього буде цілком достатньо щоб отримати нові враження та втомитися. Головне, все-таки, зараз це сон та їжа. Та і просто полежати, роздивляючись стелю теж корисно:)

Розвивайтеся самі та розвивайте своїх дітлахів!


Фото та текст Олена Славінська ©

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *