Казки для дітей. Навіщо дітям читати

«Усі ми родом із дитинства» говорив Антуан де Сент-Екзюпері. А дитинство незмінно асоціюється із казками. Вони супроводжують дитину від самого народження і не залишають у дорослому житті. Казка виховує та навчає, знайомить дитину із життям.

Психологи рекомендують читати маленькі віршовані казочки дітлахам із народження, а ще краще під час вагітності. Адже науково встановлено, що під час внутрішньоутробного розвитку у дитини вже формується слух і вона чує голоси та звуки. Таким чином малюк впізнає мамин голос ще з перших хвилин народження. Чому саме віршовані? Мацьопкам легше сприймати ритмізований текст, аніж прозовий. Такі казочки допомагають відволікти малечу, заспокоїти та налаштувати сон. А вже з 4 місяців можна демонструвати зображення до казочок, звичайно ж, детально розповідаючи малечі хто там зображений. Найперші казочки зазвичай про тваринок. Котики, собачки – ті персонажі, яких можна зустріти на вулиці, звуконаслідування яких згодом легко повторити.

Казка – надзвичайно сильний психологічний місток між вами та дитиною, вона дозволяє встановити тісний емоційний зв’язок, який так важливий у перші місяці розвитку малечі.

Варто звернути уваги, що дітям різного віку потрібні різні казки. Якщо для немовлят – це переважно прості та віршовані історії про тварин, то для старших діток стає важливим сюжет казки. І саме тут у казки розкривається ще одна місія – показ соціальних ролей у цьому світі, розповіді про добро і зло, вчинки головних героїв. Казка вчить дитину аналізувати та порівнювати, сприймати навколишній світ. Вона готує малюків до дорослого життя з усіма його радощами та небезпеками. Саме тому дуже важливо зі старшими дітлахами обговорювати прочитане, оцінювати вчинки головних героїв, події, запитувати ставлення дітей до того чи іншого явища. Таким чином відбувається не лише мовленнєвий розвиток, але і глибокий психологічний самоаналіз, уміння дитини висловити свою думку, своє бачення.

Коли дитині читати казки? Зазвичай читання казок асоціюється із «казкою на ніч», яка набуває ритуального значення. Це дисциплінує дитину та дозволяє орієнтуватися їй у своєму розпорядку дня. Проте, день – це також час щоб послухати щось корисне та цікавеньке, головне, знати міру та не переобтяжувати дитину  своїм читанням.

Під час читання батькам потрібно звернути увагу на декілька моментів:

  • Не повинно бути відволікаючих предметів аби у дитини не розсіювалася слухова увага, але корисно використовувати допоміжні засоби за темою. Це може бути пальчиковий театр або просто ілюстрації до тексту;
  • Під час читання важливо чітко промовляти слова без жодного сюсюкання з самого народження;
  • Важливо підбирати тексти відповідно до віку дитини, для найменших найкраще – українські народні казки, для дітей старшого віку – авторські книги;
  • Під час читання змінюйте голос залежно від головного героя, додавайте своєму читанню різних емоційних відтінків аби тримати увагу дитині на сюжеті.

Альтернативою маминого чи таткового читання можуть слугувати аудіокниги. Проте, не варто цим зловживати, адже ніхто та ніщо не зможе замінити батьківський голос.

Розвивайтеся творчо!


Фото та текст Олена Славінська ©

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *